• Vesti
  • EPA deseti put na Međunarodnom festivalu Slobodna zona

EPA deseti put na Međunarodnom festivalu Slobodna zona

 

Slobodna zona
 
Ove godine smo deseti jubilarni put posetili Međunarodni filmski festival Slobodna zona. Na projekcijama za srednjoskolce gledali smo dva filma nagrađivana na najznacajnijim svetskim festivalima u Berlinu, Kanu, Sarajevu. Uživali smo u neobičnoj francusko-italijanskoj priči "Selfi" i u izuzetnom francuskom igranom filmu "Devojka od 100 kila".
 
 
SELFI
 

Reditelj: Agostino Ferrente
Zemlja: France, Italy
Godina: 2019.
Trajanje: 78′
Jezik: Italian
Uloge: Alessandro Antonelli, Pietro Orlando

Sinopsis
Alesandro i Pietro imaju 16 godina i žive u napuljskom predgrađu Traiano. Leta 2014. godine Davida Bifolkoa (16) je policajac greškom ubio tokom potrage, zamenivši ga sa beguncem. Alesandro radi kao konobar u baru, dok Pietro sanja o tome da postane frizer i oni su nerazdvojni prijatelji. Alesandro i Pietro prihvatajurediteljev predlog da beleže snimke ajfonom, uživo komentarišući svoja svakodnevna iskustva, svoje blisko prijateljstvo, kraj u kome žive, koji je sada, u sred
leta, prazan i tragediju koja je okončala Davidov život. 
O reditelju
Agostino Ferente je reditelj, producent i umetnički direktor. Pre nego što se posvetio filmu, bio je koordinator uredništva za časopise i informativne programe rađene za Italijane u dijaspori. Nakon što je stekao umetničku diplomu u Bolonji i pohađao
Ipotesi Cinema Ermana Olmija, režira kratkometražne filmove i muzičke spotove i producira ih sa svojom kompanijom Pirata Manifatture Cinematografiche. Takođe je član multietničkog benda L’Orchestra di Piazza Vittorio. Radeći sa deset saradnika
2001. godine je osnovao grupu „Apolo 11“ u Rimu, koja je sačuvala istorijski bioskop Apolo, sprečivši da bude pretvoren u salu za bingo. Ferente trenutno radi na svom prvom igranom dugometražnom filmu.
Festivali i nagrade:
Documentary Award by BGL BNP Paribas – Luxembourg City FF, 2019
Berlin International Film Festival, 2019
Cinéma du Réel Paris, 2019
Documenta Madrid, 2019

 

DEVOJKA OD 100 KILA

 

Reditelj: Marie-Sophie Chambon
Zemlja: France
Godina: 2019.
Trajanje: 88′
Jezik: French
Uloge: Laure Duchene, Angèle Metzger, Pauline Serieys

Sinopsis
Šesnaestogodišnja Lua ima samo jedan san, a to je da postane astronaut. Odlična je u fizici i kada bi se merila samo pamet, bila bi savršen kandidat. Međutim, Lua ima veliki problem: ima preko 100 kila-porodično nasleđe od kog ne može da pobegne. Kada pomisli da je sve izgubljeno, Lua upoznaje Ameli, Stanu i Džastin, tri tinejdžerke suočene sa sličnim problemima, ali ipak spremne da učine sve što je potrebno kako bi se zajedno otisnule u svemir...
O rediteljki
Nakon studija na odseku za pisanje scenarija na Francuskoj filmskoj školi, La fémis, Mari-Sofi je zavolela da piše priče o običnim devojkama i ženama neobičnih sudbina. Započinje kao ko-scenaristkinja na prvom igranom filmu Lejle Buzid Dok otvaram oči iz 2015. godine koji je nagrađivan sa 30 nagrada na raznim festivalima, u koje spadaju Venecija, Toronto, Namur, Sent-Žan de Luz... Radeći na ovakvim temama nastavila je i kao rediteljka, počevši sa tri kratka filma i svojim prvim igranim filmom, Devojka od 100 kila, koji je publici predstavljen na festivalu Cannes Screens Juniors u maju 2019.
Festivali i nagrade:
Cannes Film Festival 2019
Sarajevo Film Festival 2019
Hamburg International Film Festival 2019
 
Podeli
Pozovite nas!