• Vesti
  • Poseta Muzeju Srpske pravoslavne crkve

Poseta Muzeju Srpske pravoslavne crkve

Muzej Srpske pravoslavne crkve koji se se nalazi u zgradi Patrijaršije u Beogradu, u ponedeljak, 5.marta posetili su učenici naše škole. U obilazak zanimljive postavke išli su učenici prvog razreda sa ciljem da prošire znanja iz oblasti srednjovekovne književnosti, a društvo su im pravile kolege sa treće godine.

Kustoskinja nas je upoznala sa najzanimljivijim predmetima iz istorije srpske crkve i države od trinaestog veka do danas, koji imaju neprocenjivu versku , kulturnu i umetničku vrednost. Nama su, pored vredne kolekcije rukopisnih i štampanih crkvenih knjiga, najinteresantniji bili: odora svetog kneza Lazara, plaštanica kralja Milutina, Pohvala knezu Lazaru, koju je izvezla monahinja Jefimija, ćivot Stefana Dečanskog, povelje Vuka Brankovića i Dečansko apokrifno jevanđelje. Učenici su bili oduševljeni bogatstvom postavke koja svedoči o kulturnom i duhovnom nasleđu našeg naroda kroz vekove.

Posetu Muzeju je organizovala naša nastavnica srpskog jezika i književnosti, Dragana Stamenkov Ilijić.

Redakcija EPA glasa

 

 

Podeli
Pozovite nas!