• Vesti
  • U MUZEJU KNjIGE I PUTOVANjA

U MUZEJU KNjIGE I PUTOVANjA

U MUZEJU KNjIGE I PUTOVANjA NEDELjA POSVEĆENA TEMI PUTOVANjA U ŠKOLI EPA

Nedelja od 10. do 17. novembra bila je obeležena temom putovanja u svim nastavnim predmetima.

Dvadesetak učenika sa profesorkama Svetlanom Gradinac, Bojanom Satarić i Jelenom Dragović posetili su Muzej knjige i putovanja Viktora Lazića na Banjici. Vodič Aleksandra nas je provela kroz ceo muzej uz ukazivanje na zanimljive eksponate iz najrazličitijih krajeva sveta koje je Viktor donosio sa svojih putovanja. Od svoje 32 godine Viktor je šest godina proveo putujući po svetu. Obišao je preko 90 zemalja u potrazi za znanjem, susretima sa zanimnljivim ljudima i predelima. U Viktorovom muzeju nalaze se legati mnogih značajnih ljudi, tu je dragocena zbirka knji ga sa autogramima autora, tu su primerci najmanjih knjiga na svetu koje se mogu čitati samo uz pomoć mikroskopa. Videli smo i vredne primerke prvih prevedenih Biblija na naš jezik. Posetili smo i novootvorenu nebesku biblioteku Antona Pavloviča Čehova u kojoj se nalazi najobimnija zbirka Čehovljevih knjiga prevedenih na različite jezike sveta kod nas. U tom prostoru smo razgovarali sa Viktorom o tome kako putovanje obogaćuje ljude, koji su susreti i događaji bili najinspirativniji da ih u svojim putopisima opiše, kako se svuda ponosio svojim poreklom i kako je za Muzej knjige i putovanja donosio destine kilograma vrednih knjiga i eksponata. Sva svoja putovanja Viktor započinje sa Kosova i Metohije. Najlepše mesto na svetu za njega su Visoki Dečani.

Svi naši učenici i profesori su Viktorovom muzeju poklonili po knjigu zadovoljni i zahvalni domaćinima zbog vremena i pažnje koje su nam posvetili.

Svetlana Gradinac


Pozovite nas!