• Vesti
  • Beogradskim stazama Borisava Stankovića

Beogradskim stazama Borisava Stankovića

U petak, 20. oktobra, iskoristili smo vedro i sunčano jutro kako bismo održali javni čas o Borisavu Stankoviću, obeleživši na taj način i godišnjicu njegove smrti.

Učenici trećeg razreda naše škole sa nastavnicom srpskog jezika i književnosti Jelenom Dragović prošetali su beogradskim ulicama, obišavši mesta koja su ostavila veliki trag u Stankovićevom životu i stvaralaštvu. Šetnju smo započeli kod Kapetan Mišinog zdanja, nekadašnje nezaobilazne Velike škole, koju su pohađali mnogi znameniti književnici. Kod zgrade SANU i Narodnog pozorišta prisetili smo se teškog života Borisava Stankovića, njegovih problema sa novcem, izdavačima, čak i Koštaninom sudskom tužbom, ali i divnih dana koje je pisac proveo u kafanama Skadarlije i u pivari Ignjata Bajlonija. Na Malom Kalemegdanu smo se vratili u prošlost čitujući tekstove o starom Beogradu, koje je Stanković objavljivao u Beogradskim novinama tokom okupacije u Prvom svetskom ratu. Šetnju smo završili kod biste Borisava Stankovića u Kalemegdanskom parku,koja svedoči o značajnom mestu koje on zauzima u srpskoj književnosti. Verujemo da će ova šetnja doprineti da učenici zapamte Borisava Stankovića ne samo kao pisca Koštane i Nečiste krvi, već i kao svog sugrađanina.

Pozovite nas!