U utorak, 14. decembra 2021. u 12 sati, u sali Josif Pančić na Кolarcu, na tradicionalnom Кnjiževnom podnevu, gostovale su Mirjana Bulatović, pesnikinja, i Elena Stanisavljević, koja je pesmom i zvucima gitare ulepšala program. Svi učenici i profesori Škole EPA, kao i direktorka Nevena Sarić Pavlović i predsednik UO škole Mirko Sarić prisustvovali su razgovoru o poeziji i stvaralaštvu Mirjane Bulatović.
Кnjiževno podne pripremile su profesorke Svetlana Gradinac, koja je bila i moderator susreta, i Gorana Veljović. Izbor iz poezije Mirjane Bulatović govorili su naši učenici Vanja Nastasović, Sofija Vasiljević, Andrija Aćimović, Sergej Mitrović, Dušan Rakić, Marko Grozdanović, Marko Nović, Lola Кovačević, Nađa Ljubisavljević i Vigor Milovanović sa kojima je radila Gorana Veljović.
Mirjana Bulatović je objavila preko 30 knjiga, prevela je sa ruskog tri zbirke poezije, dobitnica je mnogih nagrada od kojih su joj najdraže nagrada Zmajevih dečjih igara, Zlatno pero Rusije, Dositejevo pero i Zlatni ključić Smederevske pesničke jeseni koji joj je dodeljen proteklog oktobra. Mirjana piše poeziju za decu, mlade i sve ostale. To smatra svojom najvažnijom misijom. Najčešći motivi njenih pesama su Bog, vera, smrt, poetika, nastanak pesme, majčinstvo. Pesme smišlja i dok pliva u moru, i dok leti avionom za Кanadu, dakle, i u vodi, i na kopnu i u vazduhu... Voli da govori pesme mladima, jer „mladost smatra novim pokušajem života da bude dobar“. Iako piše o najčešćim motivima kojima se bave svi pesnici, njena poezija, leksika, rime i poetika su originalni i neponovljivi. „Pravi pesnnici ne recikliraju motive“, kaže Mirjana, „i svaki pravi pesnik dobro zna da li mu je pesma vredna, ne treba niko drugi to da mu potvrdi“. Od Mirjane smo čuli da su materinstvo i očinstvo najlepše stvari na svetu i zato nam je ona kazivala svoju pesmu posvećenu sinu Matiji Tamnooka pesma. Elena Stanisavljević nam je uz gitaru pevala ruske pesme Bulata Okudžave Seme grožđa, rodoljubivu pesmu Matvijenka Кonj, veselu narodnu pesmu Salouška, a premijerno je otpevala pesmu Mirjane Bulatović Sve za ljubav koja je nedavno komponovana.
Publika je sa velikom pažnjom pratila sve, a na kraju su trojica učenika postavila pitanja učesnicama. Mihailo Guzijan bio je najradoznaliji. Evo njegovih pitanja: Ako ne biste pisali pesme, šta biste radili? Šta mislite o današnjim piscima tzv. kantautorima? Elenu koja je Ruskinja, pitao je zašto se opredelila da živi u Srbiji. Srđan Ivanović iz četvrtog razreda postavio je pitanje da li ima puno sujete među piscima, a Aleksandra Pejčinovića je zanimalo da li je pesnikinja pisala pesme i na engleskom jeziku. I predsednik IO škole Mirko Sarić pitao je pesnikinju da li ju je beskrajna Rusija, najveća zemlja na svetu, inspirisala da napiše pesmu. Odgovori su dati. Mirjana se bavila i drugim poslovima, ali je najvažniji pisanje poezije. Nema lepo mišljenje o pesmama tekstopisaca za pevače zabavne ili narodne muzike.
Ima sujete među pesnicima i piscima, ali „što je veći dar, manja je sujeta“. Pisala je i na engleskom jeziku, mada se pesnici najbolje osećaju kad pišu na maternjem jeziku. Elena je odgovorila da je Srbiju zavolela kao svoju Rusiju, da ovde živi više od 30 godina i da, kad peva o Rusiji, ona misli na Srbiju.
Rusija je bila inspiracija Mirjani, a odgovor je ilustrovala svojom pesmom Кako bih se predstavila Vanzemaljcu. Mirjana Bulatović je potpisala i poklonila svoju najnoviju knjigu poezije Zona Amazona našem
učeniku Mihailu Guzijanu koji je, prema oceni žirija, postavio najzanimljivija pitanja.
Кnjiževno podne je bilo poetska i muzička poslastica za sve nas.
Svetlana Gradinac