• Vesti
  • EPA IT gimnazijalci obeležili Dan informatičara

EPA IT gimnazijalci obeležili Dan informatičara

DAN INFORMATICARA

 

Učenici IT odeljenja prvog razreda, danas su sa svojom nastavnicom, Bojanom Satarić, obeležili Dan informatičara u Srbiji, 18. novembar.

 

Na današnji dan pre 60 godina promovisan je prvi računar sa naših prostora, CER 10. Titula prvog jugoslovenskog kompjutera pripala je CER-10 računaru. CER-10 dobio je ime po planini Cer, u čijem podnožju je rođen jedan od njegovih tvoraca,  dr Tihomir Aleksić. CER je ujedno i skraćenica za Cifarski elektronski računar, a desetka u imenu nam nagoveštava da je to prvi računar, nulte serije. Bio je namenjen za statističku obradu podataka. 

 

Dan informatičara u školi EPA obeležen je u skladu sa današnjim načinom rada, online. Učenici su kolaborativno radili na temu prošlog i sadašnjeg vremena računarstva i primene računara u Srbiji. Dali su i svoju viziju bliske budućnosti računarstva kod nas.

 

Čestitamo Dan informatičara u Srbiji sa željom za dosezanje računarskih visina!

 

Bojana Satarić

Podeli
Pozovite nas!